Cofnij

Kazimierz Kostka- rzeźba

Kazimierz Kostka urodził się 22 października 1945 roku w Wejherowie. Już w szkole podstawowej wyróżniał się zdolnościami artystycznymi z dziedziny sztuk plastycznych.

Od najmłodszych lat drewno było jego ulubionym tworzywem, z którego wyczarowywał swoją rzeczywistość. Tworzy także w kamieniu, kości i bursztynie. Jak sam mówi zaczął rzeźbić bo jako młody chłopiec nie miał co robić kiedy pasał krowy. Tworzy dużo i niezmordowanie. Jego prace prezentowane były w kraju i zagranicą w ramach wielu wystaw zbiorowych, pokonkursowych i indywidualnych, przez co stał się rzeźbiarzem znanym nie tylko w regionie. Głównym źródłem inspiracji twórczej dla Kostki jest człowiek, ale ważne miejsce w jego twórczości zajmuje też tematyka religijna: w 1999 roku wykonał 16 rzeźb, które stanęły na Ołtarzu Papieskim w Sopocie. Systematycznie bierze udział w plenerach krajowych i zagranicznych, w konkursach i przeglądach sztuki ludowej, otrzymując liczne nagrody i wyróżnienia. Jego prace znajdują się w zbiorach muzeów: Słupska, Koszalina, Wrocławia, Darłowa, Warszawy i wielu innych. Jego prace znajdują się także w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą. W ostatnich latach próbuje swoich sił w metaloplastyce i oraz konserwacji zabytkowych mebli. Informacje o jego pracy artystycznej ukazują się w prasie i telewizji. Nakręcono dwa filmy: pt. „Kazimierza Kostki rozmowy z diabłem„ i „ Dwa ołtarze i dwie pielgrzymki” Napisano także dwie prace magisterskie na temat jego twórczości .

Źródło: muzeum.slupsk.pl, Twórczość i Rzemiosło lokalne, broszura wydana przez Fundację Partnerstwo Dorzecze Słupi, 50 lat Klubu Plastyka (Ustka 2007, Dom Kultury w Ustce)

Lokalna Organizacja Turystyczna Ustka i Ziemia Słupska
ul. Marynarki Polskiej 71, 76-270 Ustka

tel/fax: (59) 814 71 70

e-mail: biuro@lot.ustka.pl

Numer Konta:
78 9315 0004 0000 0068 2000 0010

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.”
Strona internetowa współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 Leader Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007–2013
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007–2013 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi
Strona internetowa opracowana przez Lokalną Organizację Turystyczną „Ustka” i Ziemia Słupska
Strona współfinansowana z środków Gminy Miasto Ustka