Cofnij

Smołdzino

Smołdzino powstało u podnóża Rowokołu (115 m n.p.m) -Świętej góry Słowińców. Wzgórze to było miejscem praktyk religijnych pogan i chrześcijan.

Znajdowała się tu znana już w średniowieczu i uczęszczana przez pielgrzymów kaplica, poświęcona św. Mikołajowi. Dawano z niej sygnały świetlne dla żeglarzy. Około 1530 r. kaplica została zburzona przez mieszkańców Smołdzina. Fragmenty ścian rozebrano w 1821 roku, a kilka lat później ten sam los spotkał fundament. Dziś na wzgórzu Rowokół po kaplicy nie ma już śladu. Sama góra jest za to doskonałym punktem widokowym, z którego roztacza się rozległy widok na piękny pejzaż okolicy. Pokryte lasami tereny gminy stanowią znakomite miejsce wypoczynku. Pobliskie akweny przyciągają wędkarzy, a okoliczne lasy stanowią raj dla amatorów grzybobrania.

W samym Smołdzinie warto zwrócić uwagę na kościół parafialny wzniesiony w 1632 roku. Przebudowano go w 1823 r., a w 1874 r. dobudowano nawę poprzeczną. W kościele znajduje się wiele unikatowych zabytków: wczesnobarokowy ołtarz z bogatym wystrojem rzeźbiarskim oraz z portretami księżnej Anny de Croy i jej syna Ernesta Bogusława. Jest tu też barokowa ambona z XVII w. oraz dzwon gdański z 1706 r. W Smołdzinie znajduje się ponadto stała ekspozycja Muzeum Przyrodniczego, prezentująca charakterystyczne dla naszego terenu rośliny, zwierzęta, gatunki ptaków zimujących na wybrzeżu oraz wędrownych, jak również różnorodne lasy. Można tu także podziwiać zdjęcia obrazujące lokalne malownicze plaże.

Przy drodze biegnącej przez Smołdzino znajduje się pomnik z popularną niegdyś czerwoną gwiazdą, poświęcony niegdyś poległym żołnierzom. W Smołdzinie znajduje się także elektrownia wodna z 1913 roku. Elektrownia udostępniona jest dla zwiedzających w okresie wakacji.

Źródło: „Przewodnik po Ziemi Słupskiej” wydany przez LOT „Ustka” oraz LOT „Ziemia Słupska” (obecnie LOT „Ustka i Ziemia Słupska”)Lokalna Organizacja Turystyczna Ustka i Ziemia Słupska
ul. Marynarki Polskiej 71, 76-270 Ustka

tel/fax: (59) 814 71 70

e-mail: biuro@lot.ustka.pl

Numer Konta:
78 9315 0004 0000 0068 2000 0010

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.”
Strona internetowa współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 Leader Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007–2013
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007–2013 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi
Strona internetowa opracowana przez Lokalną Organizację Turystyczną „Ustka” i Ziemia Słupska
Strona współfinansowana z środków Gminy Miasto Ustka