Cofnij

Poddąbie

Poddąbie jest małą wczasową wsią położoną 14 km na wschód od Ustki. Znajduje się na obszarze krajobrazu chronionego i jako jedna z czterech tylko miejscowości pomiędzy Jarosławcem a Łebą ma dostęp do morza.

To niezwykle piękna miejscowość, która z pewnością spodoba się wszystkim miłośnikom natury.Wieś otoczona jest pięknym mieszanym lasem, złożonym głownie z dębów, buków i sosen. To wspaniale miejsce zarówno na długie spacery jak i krótkie przechadzki, w lecie uspokajające śpiewem ptaków i wszystkimi możliwymi odcieniami zieleni, jesienią zachwycające eksplozja barw i mnogością grzybów.Poddąbie leży praktycznie nad samym morzem , od którego dzieli je jedynie ok. 200 metrów leśnej ścieżki. Niewątpliwym walorem jest prawie 40-metrowy klif, z którego po 117 schodkach schodzi się na piękną, szeroką plażę o piasku tak delikatnym, że był używany do wypełniania klepsydr. Sam klif jest wynikiem potężnego sztormu, który nawiedził wybrzeże w 1914 roku. Morze pochłonęło wtedy nie tylko wiele metrów plaży, ale także starą cześć miejscowości nazywana Alt-Strand, a z nią wszystkie zabytkowe chałupy. Dzisiejsze Poddąbie znajduje się na terenie Neu-Strand, które zostało założone nieco dalej od morza z powodu cofania się brzegu i które katastrofalny sztorm przetrwało.Początki Poddąbia sięgają średniowiecza – była tu wtedy mała osada rybacka, ale za oficjalną datę powstania miejscowości uważa się 1772 r., w którym król pruski Fryderyk Wielki nadał tę ziemię dwunastu niemieckim kolonistom w celu realizacji programu germanizacji Zachodnich Kaszub. Zbiegiem czasu rybacki charakter osady zaczął powoli ustępować turystycznemu. Już na początku XX wieku do Poddąbia licznie przybywali letnicy, którym gospodarze udostępniali na ten czas swoje domostwa, sami zaś przenosili się do budynków gospodarczych.Dzisiejsze Poddąbie to miejscowość typowo wczasowa, w której dominującym elementem zabudowy są domki letniskowe, a także choć mniej liczne: pensjonaty i kwatery prywatne. Nie brakuje tu też miejsc, gdzie można dobrze zjeść. Liczne restauracje i bary zwabiają do swojego wnętrza unoszącym się w powietrzu charakterystycznym aromatem nadmorskiej kuchni.Poddąbie nieustannie podnosi swoją atrakcyjność. Dla wygody turystów w miejscowości w ostatnich latach wybudowany został kompleks usługowo-handlowy, natomiast od 2002 r., wczasowicze mogą spacerować ciągnącym się przez całe Poddąbie pięknym, wybrukowanym i oświetlonym deptakiem nazywanym „Promenadą Słońca”.

 

Lokalna Organizacja Turystyczna Ustka i Ziemia Słupska
ul. Marynarki Polskiej 71, 76-270 Ustka

tel/fax: (59) 814 71 70

e-mail: biuro@lot.ustka.pl

Numer Konta:
78 9315 0004 0000 0068 2000 0010

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.”
Strona internetowa współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 Leader Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007–2013
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007–2013 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi
Strona internetowa opracowana przez Lokalną Organizację Turystyczną „Ustka” i Ziemia Słupska
Strona współfinansowana z środków Gminy Miasto Ustka