Cofnij

Co robić gdy pada deszcz?

Lato w Polsce często płata nam figle. Czasem bywa tak, że zaplanowany wyjazd z przyjaciółmi na plażę, nad morze, by skorzystać z kąpieli słonecznych kończy się fiaskiem, bo... zaczęło padać.

Nie rezygnujecie jednak przez deszcz ze wspólnego wypoczynku nad Bałtykiem. Podpowiadamy, co można robić w niepogodę na terenie Ziemi Słupskiej, która jest obszarem niezwykle atrakcyjnym pod względem turystycznym. Świadectwem tego są liczne miejscowości wypoczynkowe, w tym m.in. Rowy, Poddąbie, Dębina czy Ustka.

Ziemia Słupska to piękne krajobrazowo wybrzeże morskie, liczne jeziora otoczone lasami, bogate w jod powietrze oraz Słowiński Park Narodowy z unikatowymi na skalę światową ruchomymi wydmami piaskowymi. Uroku regionowi dodaje Park Krajobrazowy Dolina Słupi oraz tzw. turystyczne produkty markowe, tj. „Kraina w Kratę” i „Szlak Elektrowni Wodnych”, a także Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach oraz Muzealna Zagroda Albrechta w Swołowie.

Ziemia Słupska to teren stworzony dla amatorów sportów wodnych, w tym wypraw nurkowych, zwolenników wycieczek pieszych i rowerowych, spływów kajakowych, rejsów wycieczkowych i wędkarskich. Zajęcie znajdą tutaj miłośnicy parków linowych, quadów, gokartów, paintballu, jazdy konnej i tenisa ziemnego. Okoliczne lasy bogate w dziką zwierzynę zainteresują myśliwych, a rzeki obfitujące w ryby łososiowate wędkarzy. Z kolei grzybiarze nigdy nie wrócą z lasu z pustym koszykiem. Natomiast miłośników historii i militariów zachwycą wojskowe fortyfikacje, żelbetonowe bunkry znajdujące się po zachodniej stronie Ustki oraz inne zabytki naszego regionu.

Ziemia Słupska dostarcza niezapomnianych wrażeń przez cały rok bez względu na pogodę. Jeżeli chcecie odpoczywać, pławiąc się w luksusach wybierzcie nasze najlepsze hotele. Możecie jednak wybrać inne rozwiązanie i zdecydować się na pobyt, w którymś z licznych pensjonatów, czy też gospodarstw agroturystycznych, które powstały z myślą o miłośnikach wsi i natury.

Jeżeli deszcz zaskoczył Was w Ustce, Rowach czy Poddąbiu to możecie skorzystać z oferty tamtejszych restauracji, kawiarni, barów, pubów czy smażalni ryb, a wieczorem dyskotek i night clubów. Osoby preferujące aktywny wypoczynek mogą udać się do siłowni i klubów fitness. Będąc w Ustce możecie też zwiedzić latarnię morską, Muzeum Minerałów, Muzeum Chleba, Muzeum Ziemi Usteckiej, Kościół Najświętszego Zbawiciela oraz salę tradycji Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej. Atrakcjami turystycznymi tego nadmorskiego kurortu są także: usteckie spichlerze, usteckie łazienki, gmach usteckiej poczty i inne.

Jeśli zdecydujecie się na wypoczynek w wodzie to najbliższe aquaparki znajdują się w Redzikowie i Jarosławcu. W przyszłym roku oddany zostanie do użytku Park Wodny „Trzy fale” w Słupsku. Będzie to największy i najnowocześniejszy tego typu obiekt na Pomorzu Środkowym.

Warto wybrać się także do Słupska. Słupsk jest jednym z piękniejszych miejsc na terenie Pomorza Środkowego, dlatego uważany jest za perełkę turystyczną. Odwiedzający znajdą tu niezwykłą przyrodę, interesujące zabytki i miejsca historyczne, a także dobrze rozwiniętą bazę turystyczną, czyli pensjonaty i hotele oraz infrastrukturę gastronomiczną, a to za sprawą wielu barów, kawiarni, cukierni, restauracji, klubów, fast foodów, dyskotek i pizzerii, w tym tej najstarszej w Polsce założonej w 1974 roku, tuż przy barze mlecznym „Poranek” przy ul. Wojska Polskiego 46.

Główną atrakcją Słupska jest jednak Muzeum Pomorza Środkowego w Zamku Książąt Pomorskich, które znane jest przede wszystkim dzięki największej na świecie kolekcji prac Stanisława Ignacego Witkiewicza – Witkacego, ale posiada także bogate zbiory związane z panującą na tych ziemiach dynastią Gryfitów, historią, kulturą i materialnym dziedzictwem Pomorza oraz zbiory sztuki współczesnej. W MPŚ można również oglądać liczne wystawy czasowe i uczestniczyć w organizowanych przez muzeum imprezach, z których najważniejszą jest wakacyjny Jarmark Gryfitów, jaki z roku na rok się rozrasta i jest odwiedzany przez coraz większą rzeszę turystów.

Kolejne atrakcje turystyczne miasta to: słupska starówka z zespołem obwarowań miejskich z bramami i basztami, kościół p.w. Najświętszej Marii Panny (z krzywą wieżą), podominikański kościół p.w. św. Jacka, neogotycki ratusz z tarasem widokowym, najstarsza w Europie działająca winda na drewnianych prowadnicach w byłym Domu Towarowym Słowiniec, Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej, Nowy Teatr, Polska Filharmonia Sinfonia Baltica oraz Teatr Lalki Tęcza.

Słupsk jest gospodarzem wielu znanych festiwali o randze ogólnopolskiej. Do najważniejszych należy zaliczyć: Festiwal Pianistyki Polskiej, Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej, Komeda Jazz Festival, Konfrontacje Sztuki Kobiecej, Festiwal Kultury Wschodu „Mundus Orientalis”, Schaefferiada, Festiwal Młodych Talentów „Niemen Non Stop”, „Witkacomania”. W mieście organizowane są także liczne imprezy masowe, takie jak: Święto Ryby, Amber Cup (największy halowy turniej piłkarski, który otwiera każdy nowy rok), Festiwal Brydża Sportowego „Solidarność” i inne.

W Słupsku miło można spędzić czas np. w Herbaciarni w Spichlerzu Richtera, w Cafe Księgarnia,  czy Cafe Baccarat. Ciekawe koncerty odbywają się w Motor Rock Pubie i Keller Pubie. Natomiast miłośnicy tańca i rytmicznej muzyki znajdą coś dla siebie w Clubie Miami Nice, gdzie organizowana jest jedna z najlepszych dyskotek na Pomorzu Środkowym.

Słupsk to również dobre miejsce do dokonywania przeróżnych zakupów. Amatorów biżuterii odsyłamy do Pracowni Wyrobów z Bursztynu i Srebra Narcyza Kalskiego. Inne duże zakupy zrobicie w trzech dużych galeriach handlowych: Podkowa, Słupsk i Jantar. Ostatnia z nich została niedawno rozbudowana o część modową, a w kwietniu przyszłego roku zyska jeszcze: Multikino, kręgielnię i dużą część restauracyjną. W ten sposób stanie się największym w regionie centrum zakupów i rozrywki o łącznej powierzchni 46.000 m².

Serdecznie zapraszamy do zwiedzania Ziemi Słupskiej!

Więcej informacji uzyskać można w biurze Lokalnej Organizacji Turystycznej „Ustka i Ziemia Słupska” przy ul. Marynarki Polskiej 87 w Ustce oraz w Agencji Promocji Regionalnej Ziemia Słupska Sp. z o.o. przy ulicy Starzyńskiego 8 w Słupsku, gdzie prowadzone jest Centrum Informacji Turystycznej.

tekst: Mariusz Smoliński

 

Lokalna Organizacja Turystyczna Ustka i Ziemia Słupska
ul. Marynarki Polskiej 71, 76-270 Ustka

tel/fax: (59) 814 71 70

e-mail: biuro@lot.ustka.pl

Numer Konta:
78 9315 0004 0000 0068 2000 0010

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.”
Strona internetowa współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 Leader Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007–2013
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007–2013 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi
Strona internetowa opracowana przez Lokalną Organizację Turystyczną „Ustka” i Ziemia Słupska
Strona współfinansowana z środków Gminy Miasto Ustka