Cofnij

Centrum Aktywności Twórczej

Centrum Aktywności Twórczej

Centrum Aktywności Twórczej
ul. Gen. Zaruskiego 1a
76-270 Ustka
tel. 59 814 52 95
czynne codziennie: 10:00-18:00

 

W połowie sierpnia w Ustce powstało nowe miejsce działań artystycznych jakim jest Centrum Aktywności Twórczej. To pierwsze w Polsce miejsce, które skupiać będzie różnorodne przejawy aktywizacji artystycznej. Placówka łączy w sobie zarówno funkcję wystawienniczą i edukacyjną, ale oferuje także najwyższe standardy pobytu i pracy twórczej  artystów krajowych i światowych. Placówka powstała z myślą o twórcach, ale także
o społeczności lokalnej. To centrum działań interdyscyplinarnych. Realizowane tu będą projekty filmowe, muzyczne, teatralne czy per formatywne. Będzie to miejsce „dziania się” pojmowane w szerokim tego słowa znaczeniu: jako akty artystyczne, spotkania, rozmowy, wykłady, a także wymiana twórczych myśli i idei.

Przebudowana Galeria wzbogacona została przede wszystkim o pracownie rzeźby
i ceramiki oraz grafiki komputerowej i filmowej. W kompleksie znajdują się sale wykładowe
i wystawiennicze, nowoczesne zaplecze noclegowe dla artystów i kawiarnia. Placówka została wyposażona w sprzęt najwyższej jakości i jest całkowicie przystosowana do obecności osób niepełnosprawnych.

Już jakiś czas temu został ogłoszony program rezydencki dla artystów, który realizowany być może w dwóch modułach: miesięcznym i trzymiesięcznym. Do programu mogą zgłaszać się artyści z całego świata, podczas którego realizować będą zamierzony projekt zwieńczony ostatecznie wystawą w Centrum aktywności Twórczej. Organizatorzy
ze swojej strony zapewnia bezpłatne noclegi oraz korzystanie z pracowni i sali wykładowej.

Pierwsi twórcy zjadą do Centrum w grudniu. Do tej pory zgłosili się artyści z Tajwanu, Niemiec, Miami, Francji, Portugalii, Izraela i Mozambiku. W Galerii będzie można zapisywać się także na pierwsze plenery artystyczne.

Przebudowa BGSW w Ustce zrealizowana została dzięki pozyskanym środkom unijnym w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata
2007-2013. Resztę kosztów pokryła Gmina Miasto Ustka jako partner projektu.

Oferta edukacyjna:

Spotkania w pracowni filmowej i grafiki komputerowej:

  • Pracownia Obrazu i Dźwięku

Fotografujesz, filmujesz, animujesz, tworzysz, kombinujesz? Lubisz bawić się obróbką zdjęciową? Jest to pracownia dla Ciebie.

Zajęcia  są dla osób, które fascynuje każdy rodzaj obrazu. Tu zapoznasz się z różnymi technikami rejestracji i prezentacji obrazu i dźwięku  tj. fotografią analogową, cyfrową, filmem, podkastami, animacjami itd. Nauczysz się teorii i praktyki.  Jeśli masz tylko chęci, my zmotywujemy Cię do działania.

W miarę powstawania prac uczestników, odbywają się ich prezentacje w Galeriach. Dajemy możliwość pracy na sprzęcie najlepszej jakości oraz dostęp do profesjonalnych programów obróbkowych. Wystarczą jedynie chęci i kreatywne myślenie. Podstawowe spotkania odbywają się dwa razy w miesiącu w soboty od godz. 12.00 (dokładne info na https://www.facebook.com/baltic.gallery.art). Dodatkowe spotkania w ciągu tygodnia umawiane bezpośrednio z prowadzącym.

Mamy też coś dla osób młodych duchem.

  • Pracownia III wieku

Spotkania, na które zapraszane będą osoby dojrzałe, m.in. słuchacze UTW. Mają na celu przybliżenie współczesnych technik rejestracji i obróbki obrazu oraz dźwięku. Zajęcia mają charakter teoretyczny, podczas których prowadzący prezentuje zasady pracy z kamerą i aparatem oraz praktyczny, gdy słuchacze sami zrealizują wybrany temat. Spotkania:

Każdy ostatni piątek miesiąca o 17.00.

  • Bałtycka Kronika Filmowa

Jeśli jesteś osobą kreatywną, interesujesz się filmem i zawsze chciałeś stanąć po drugiej stronie kamery, ale nigdy nie miałeś takiej możliwości, dołącz już teraz do BKF-u.

Projekt skierowany zarówno do młodzieży jak i dorosłych. Działania jego uczestników polegają na tworzeniu krótkich filmów dokumentalnych z wydarzeń, które odbywają się w Słupsku, Ustce i okolicach. Celem  spotkań jest popularyzacja dokumentu filmowego, zdobycie umiejętności kreowania, nagrywania i montowania krótkich etiud filmowych.

W ramach BKFu realizowany będzie projekt „Moja historia”, którego celem jest przedstawienie ciekawych zarówno prawdziwych jak i fikcyjnych historii w Słupsku i Ustce.

Efekty pracy uczestników w ramach projektu BKF prezentowane są w cyklicznych projekcjach filmowych.

Spotkania:

Każdy czwartek o 17.00.
Prowadzenie: Krzysztof Tomasik, kontakt:
kt@baltic-gallery.art.pl
Pracownia rzeźby i ceramiki:
NOWOŚĆ w Centrum Aktywności Twórczej w Ustce!!!

Działalność pracowni chwilowo zawieszona ze względu na ciągle przygotowania do użytkowania.
O rozpoczęciu działalności pracowni można dowiedzieć się z facebooka: https://www.facebook.com/baltic.gallery.artn lub strony internetowej: www.baltic-gallery.art.pl

Wykłady

Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej ma w swojej ofercie niezwykle ciekawe spotkania przeznaczone dla młodzieży licealnej, studentów, dorosłych, jak i wszystkich pozostałych, zainteresowanych sztuką współczesną. Wykłady odbywają się raz w miesiącu i dotykają tematyki i problematyki sztuk współczesnych.

Proponowane tematy mają służyć popularyzacji sztuki współczesnej przy uwzględnieniu rozmaitych uwarunkowań związanych z jej powstawaniem, funkcjonowaniem i oddziaływaniem na odbiorcę. Słuchacze - dzięki uczestnictwu w cyklu spotkań - będą mogli zaznajomić się z wiodącymi stylami i kierunkami w zakresie sztuk wizualnych na przestrzeni XX i XXI wieku, z dziełami i twórczością najbardziej reprezentatywnych artystów, a także poznać opiniotwórcze i kreatywne ośrodki, galerie oraz muzea. Wykłady wzbogacane są fotografiami (w formie wideoprojekcji), a również w miarę potrzeb - filmami w technologii wideo.

Prowadzenie: Roman Lewandowski, kontakt: tel. 510043701, e-mail: lewrom@interia.pl

 

Lekcje o sztuce     

Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej Prowadzi lekcje o sztuce na różnych poziomach nauczania – od przedszkoli, po szkoły podstawowe, gimnazja i licea. Zajęcia dostosowywane są do wieku uczestników. Przygotowywane są przy okazji zmiany wystaw. Pomagają w przełamywaniu stereotypowego myślenia o sztuce współczesnej i ułatwiają

z nią kontakt. Pozwalają usystematyzować wiedzę o artystach, kierunkach i dziełach sztuk. Odbiorców lekcji o sztuce współczesnej pragniemy nie tylko zapoznać z aktualnymi działaniami artystycznymi ale także pobudzić ich wyobraźnie i zainspirować do własnej aktywności twórczej.

Jak zamówić lekcję

            lekcje o sztuce połączone są ze zwiedzaniem aktualnych wystaw. Odbywają się od poniedziałku do piątku

w godzinach 10.00 – 16.00. Termin lekcji ustala się osobiście u specjalisty edukacji artystycznej lub dzwoniąc pod numer 515 089 986.

            podczas rezerwacji terminu należy wypełnić formularz zgłoszenia i wysłać faksem lub e-mailem malgorzata.przewies@baltic-gallery.art.pl lub 59 842 56 74

            lekcja połączona ze zwiedzaniem wystawy w dwóch salonach wystawienniczych (Baszta Czarownic, Galeria Kameralna) trwa ok. 45 minut. Ze względu na warunki przestrzenne liczba uczestników zajęć nie powinna przekraczać 25 osób.

            lekcje o sztuce są bezpłatne

Prowadzenie: Małgorzata Przewies „Warsztaty rodzinne”

To warsztaty, w których mogą uczestniczyć dzieci jak i dorośli, ze szczególnym uwzględnieniem rodzin. Zajęcia dają możliwość grupowej pracy twórczej i pokazują jak wspólne działania łączą pokolenia. Warsztaty wykorzystują szereg wielorakich technik
i środków wyrazu.

Warsztaty odbywają się w co drugi weekend

niedziele, godz. 11.00 - 13.00

terminy:         20, 27 października

10, 24 listopada

8, 22 grudnia

Ze względu na warunki przestrzenne liczba uczestników zajęć jest ograniczona. Wstęp na warsztaty jest nieodpłatny.

Obecność na zajęciach ustala się osobiście u specjalisty edukacji artystycznej dzwoniąc na nr

515 089 986

Lub mailowo: malgorzata.przewies@baltic-gallery.art.pl

Prowadzenie: Małgorzata Przewies

 

Program wystawienniczy:

 

Wystawa prac

Biennale Sztuki Młodych

„Rybie Oko 7”

Biennale Sztuki Młodych "Rybie Oko" jest już siódmą edycją projektu realizowanego od 2001 roku przez Bałtycką Galerię Sztuki Współczesnej w Słupsku. Założeniem festiwalu jest promocja młodych, poszukujących artystów, którym chcemy dać możliwość konfrontacji z innymi artystami, krytykami sztuki oraz szeroką publicznością.

Centrum Aktywności Twórczej w Ustce

11 październik –

30 listopada

Wystawa prac

Agata Michowska

Agata Michowska urodziła się w 1964 roku. W latach 1985-1990 studiowała rzeźbę w Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Od 2002 roku wykłada na Politechnice Koszalińskiej. Od 2003 roku wspólnie z innymi artystami prowadzi Galerię ON w Poznaniu; jest kuratorką wielu wystaw. Rzeźbiarka, autorka filmów wideo, instalacji, fotografii, tekstów poetyckich. Współpracuje z warszawską galerią Program. Mieszka i pracuje w Poznaniu. Miała liczne wystawy w kraju i za granicą.

Centrum Aktywności Twórczej w Ustce

06 grudnia –

10 stycznia

 

 

Lokalna Organizacja Turystyczna Ustka i Ziemia Słupska
ul. Marynarki Polskiej 71, 76-270 Ustka

tel/fax: (59) 814 71 70

e-mail: biuro@lot.ustka.pl

Numer Konta:
78 9315 0004 0000 0068 2000 0010

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.”
Strona internetowa współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 Leader Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007–2013
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007–2013 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi
Strona internetowa opracowana przez Lokalną Organizację Turystyczną „Ustka” i Ziemia Słupska
Strona współfinansowana z środków Gminy Miasto Ustka