Cofnij

Jezioro Łebsko

Jezioro Łebsko to trzecie największe jezioro w Polsce (po Śniardwach i Mamrach), a jego obszar prawie cały leży w granicach Gminy Smołdzino.

 Powierzchnia jeziora wynosi 75,3 km kwadratowych. To przybrzeżne jezioro ma słonawowodny charakter, a powstało wskutek odcięcia istniejącej tu niegdyś zatoki przez powstającą mierzeję. Wskutek eutrofizacji oraz nanoszenia osadów przez rzeki, akwen ulega stopniowemu zarastaniu płytszych obszarów oraz wypłycaniu.

Charakterystycznym gatunkiem dla jeziora jest łabędź jednakże występuje tu także wiele innych gatunków ptaków jak np. dzikie gęsi, czajki, mewy, perkozy, bąki, trzciniaki, trzcinniczki, rokitniczki czy dzikie kaczki. W jeziorze dominującymi rybami są boleń i troć. Obowiązuje zakaz połowu ryb w 300m pasie wody przylegającym do brzegu jeziora na odcinku od wieży widokowej w Klukach do miejscowości Lisia Góra oraz zakaz połowu w 300 m pasie wody przylegającym do płw Żarnowskiego, a na pozostałym akwenie zakaz wpływania w pas trzcin i oczeretów.

Jezioro może być obserwowane z wielu punktów widokowych w okolicy, takich jak Latarnia Morska w Czołpinie, Rowokół, Góra Łącka czy wieża widokowa w Klukach.

fot. Wikipedia

Lokalna Organizacja Turystyczna Ustka i Ziemia Słupska
ul. Marynarki Polskiej 71, 76-270 Ustka

tel/fax: (59) 814 71 70

e-mail: biuro@lot.ustka.pl

Numer Konta:
78 9315 0004 0000 0068 2000 0010

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.”
Strona internetowa współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 Leader Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007–2013
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007–2013 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi
Strona internetowa opracowana przez Lokalną Organizację Turystyczną „Ustka” i Ziemia Słupska
Strona współfinansowana z środków Gminy Miasto Ustka