Cofnij

Jakie ryby można skosztować nad Bałtykiem?

Każdy kto przybywa nad polskie morze zazwyczaj pragnie spróbować smażonej ryby. W miejscowych restauracjach i smażalniach wybór jest spory, dlatego poniżej przedstawiamy tylko te najbardziej popularne.

Oczywiście ryby przyrządzane są na wiele sposobów: od smażonych przez gotowane, pieczone, wędzone po grillowane. Najważniejsze jednak aby ryba była świeża i dobrze przyrządzona.

Najpopularniejszą rybą na wybrzeżu jest dorsz. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że zakupiony dorsz będzie świeży gdyż jest to ryba bałtycka i do smażalni bardzo często dorsze trafiają prosto z kutra. Mięso dorsza jest białe, chude, zbite i twardsze o neutralnym smaku.

Popularna rybą w miejscowych restauracjach jest także flądra. Jest to płaska ryba o sporej ilości ości o średniotłustym, białawym mięsie.

W prawie każdym punkcie gastronomicznym natkniemy się także na halibuta. Jest to ryba atlantycka więc zawsze mamy pewność, że będzie to ryba mrożona. Ma białe, tłuste mięso o bardzo charakterystycznym smaku.

Możemy także natrafić na łososia. To także ryba bałtycka więc duże prawdopodobieństwo, że będzie to świeża ryba. Jest uznawana za rybę szlachetną więc na pewno będzie droższa. Ma tłuste mięso w różnych odcieniach różu.

W wielu smażalniach można także kupić pstrąga, mintaja, mirunę, sandacza, torbuta, węgorza czy tuńczyka. Oczywiście popularny jest także śledź (pod wieloma postaciami).Rzadziej skosztować można płastugę, rekina, solę, kergulenę, leszcza, szczupaka, lina, okonia, pangę czy płoć.

Lokalna Organizacja Turystyczna Ustka i Ziemia Słupska
ul. Marynarki Polskiej 71, 76-270 Ustka

tel/fax: (59) 814 71 70

e-mail: biuro@lot.ustka.pl

Numer Konta:
78 9315 0004 0000 0068 2000 0010

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.”
Strona internetowa współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 Leader Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007–2013
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007–2013 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi
Strona internetowa opracowana przez Lokalną Organizację Turystyczną „Ustka” i Ziemia Słupska
Strona współfinansowana z środków Gminy Miasto Ustka