Cofnij

Port w Rowach

Port w Rowach jest portem bałtyckim. Jego lokalizacja jest konsekwencją położenia wsi, która znajduje się na lewym brzegu rzeki Łupawy.

Wpada ona do Bałtyku, stanowiąc jednocześnie wejście do portu Rowy. W zamierzchłych czasach miał tu być port morski dla Gardny Wielkiej leżącej po drugiej stronie jeziora, jednak nie potwierdzają tego przekazy historyczne.

W XIV w. Rowy stały się jedną z baz piratów Braci Witalijskich, którzy początkowo trudnili się uczciwą pracą, ale z czasem zmienili profesję na bardziej „opłacalną” i zasłynęli jako krwiożerczy bałtyccy piraci. Kroniki wspominają o najkrwawszym z piratów, Klausie Störtebekerze. Należał on do siejących postrach na Bałtyku Braci Witalijskich i był ich prowodyrem. Przypisywano mu ogromną siłę fizyczną i niebywałą odporność na trunki. Kilkulitrowy puchar wina miał on opróżnić jednym tchem, co przysporzyło wielkiej sławy jego imieniu. W walkach o szwedzką koronę piratów wykorzystali Meklemburczycy, przeciągając ich na swoją stronę. Sam Störtebeker dostał w 1391 roku listy kaperskie. Były one upoważnieniem dla kapitana okrętu do ścigania, zatapiania lub konfiskowania nieprzyjacielskich statków wraz z ładunkami. Taki dokument zapewniał piratom ochronę prawną, prawo wywieszenia na maszcie bandery mocodawcy i zezwalał na zachowanie większości zysków. Nazwa piratów wzięła się stąd, iż w XIV wieku dostarczali żywności Niemcom w Sztokholmie obleganym przez Duńczyków. Żywność (wiktuały) to po szwedzku fetaliebr?der , vitaliebr?der, po niemiecku Vitalienbrüde.

Przystań Rowy odwiedzana była przez statki z różnych krajów. Potwierdzają to groby marynarzy wielu narodowości na cmentarzu przy ówczesnym kościele, niektóre już z początku XVIII wieku.

W porcie do niedawna stał przedwojenny kuter torpedowy armii amerykańskiej. Statek ten dostali Rosjanie, a kiedy mocno się postarzał, przekazali go naszym wojskom. W latach 70. Kuter trafił do demobilu i został kupiony z przeznaczeniem na elegancki hotel z restauracją. Niestety, akustyka statku nie sprzyjała takiemu połączeniu, więc właściciel zrobił w nim tylko restaurację. Koniec kutra jednak był niespodziewany i smutny. Zniszczył go pożar i wokół tego wydarzenia już narastają legendy…

 

Lokalna Organizacja Turystyczna Ustka i Ziemia Słupska
ul. Marynarki Polskiej 71, 76-270 Ustka

tel/fax: (59) 814 71 70

e-mail: biuro@lot.ustka.pl

Numer Konta:
78 9315 0004 0000 0068 2000 0010

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.”
Strona internetowa współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 Leader Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007–2013
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007–2013 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi
Strona internetowa opracowana przez Lokalną Organizację Turystyczną „Ustka” i Ziemia Słupska
Strona współfinansowana z środków Gminy Miasto Ustka