Cofnij

Rowerowy Szlak Zeppelinów

Trasa tego szlaku wynosi 26 kilometrów w jedną stronę. Jest to wyprawa na cały dzień. Droga prowadzi przez następujące miejscowości: Ustka( start przy ul. Armii Krajowej) , Zapadłe, Wytowno, Machowino, Lubuczewo, Jezierzyce.

Szlak Zeppelinów zaczyna się w Ustce, w tym samym miejscu, co szlak „zwiniętych torów” – przy ul. Armii Krajowej. Odcinek trasy Ustka – Zapadłe wiedzie przez dawną linię kolejową, należącą przed wojna do spółki Słupskie Koleje Powiatowe. Tory zostały zdemontowane na rozkaz władz radzieckich. Jadąc w stronę Zapadłego mijamy piękne krajobrazy. Następną miejscowością na trasie jest Wytowno. Dojechać możemy do niej starym nasypem kolejowym bądź szosą prowadzącą z Przewłoki. Zaraz za Zapadłem przejeżdżając przez asfaltową drogę do Orzechowa, mijamy most, pod którym przepływa rzeczka Orzechówka. Będąc w Wytownie warto zobaczyć, m.in.: późnobarokowy dwór z połowy XVIII w rodziny von Bandermerów oraz kościół z wieżą z XIV w. Z Wytowna jedziemy w kierunku Machowina. Tu znajduje się ośrodek pomocy społecznej, będący w przeszłości pałacem należącym do rodziny von Uckermann. Na chwilę uwagi zasługuje również zabytkowy cmentarz z żeliwnymi krzyżami z XIX i pierwszej połowy XX w. Nieopodal stoi XIX-wieczny kościół z najstarszym w okolicy nagrobkiem (z końca XVI w.) rycerza von Suave. Kolejną miejscowością na trasie jest Lubuczewo, ale zanim do niej dojedziemy, na trasie z Machowina jadąc leśną drogą dotrzemy do Karzcina. Wieś słynie z zabudowań XIX-wiecznego folwarku. Zobaczymy tu neobarokowy pałacyk i XIX-wieczny neogotycki spichlerz. Odcinek Karzcino – Lubuczewo pokonujemy szosą. W Lubuczewie, wartym zobaczenia, jest pałac z z początku XX wieku, stara kuźnia z XIX w. oraz cmentarz, na którym znajduje się nagrobek weterana wojny francusko-pruskiej. Z Lubuczewa jedziemy przez Słupsk w kierunku Główczyc. Ok. pół kilometra za tą miejscowością znajduje się kolejna o nazwie Bukówka, słynąca z pałacu, otoczonym parkiem. Obecnie budynek jest własnością prywatną i przechodzi renowację. Stojąc pod pałacem w kierunku południowym widzimy w oddali elewatory zbożowe w Jezierzycach. (na zdjęciach: Kościół w Wytownie, cmentarz w Machowinie, Pałac w Lubuczewie, Pałac w Jezierzycach)

Lokalna Organizacja Turystyczna Ustka i Ziemia Słupska
ul. Marynarki Polskiej 71, 76-270 Ustka

tel/fax: (59) 814 71 70

e-mail: biuro@lot.ustka.pl

Numer Konta:
78 9315 0004 0000 0068 2000 0010

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.”
Strona internetowa współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 Leader Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007–2013
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007–2013 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi
Strona internetowa opracowana przez Lokalną Organizację Turystyczną „Ustka” i Ziemia Słupska
Strona współfinansowana z środków Gminy Miasto Ustka