Cofnij

Latarnia morska w Czołpinie

Latarnia morska Czołpino położona jest pomiędzy Łebą, a Rowami na terenie Słowińskiego Parku Narodowego.

Leży na wzgórzu, pośród iglastego lasu porastającego wydmy Słowińskiego Parku Narodowego, około 1000 metrów od brzegu morskiego, na najwyższej wydmie w grupie wydm nazywanej "Baranki". Została oddana do służby morskiej 15 stycznia 1875. Źródłem światła latarni była lampa spalająca olej , a w okresie międzywojennym zainstalowano w niej oświetlenie elektryczne. W latach 1993-94 przeprowadzono w niej prace konserwacyjne. Zewnętrzną część latarni pomalowano uszczelniającym syntetykiem w celu zabezpieczenia przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych. Aby do niej dotrzeć musimy dojechać do przygotowanego parkingu na terenie Słowińskiego Parku Narodowego, stamtąd do latarni udajemy się pieszo, do pokonania jest ok. 1400 m niebieskim szlakiem, przy szlaku znajduje się duży budynek, dawny dom latarników, który w niedalekiej przyszłości ma zostać zaadaptowany na Muzeum latarnictwa. Z tarasu latarni rozpościera się wspaniały widok na ruchome wydmy oddzielające jezioro Łebsko od morza. Ciekawostką jest fakt, iż latarnia zabezpieczona jest siatką ornitologiczną przed lecącymi do jej światła ptakami. Niedaleko latarni znajdują się tereny wraz z zabudowaniami po byłej jednostce . Obecnie część obszaru została przystosowana do obsługi turystycznej, gdzie między innymi znajduje się parking samochodowy wraz z infrastrukturą gastronomiczną i sprzedażą pamiątek. Na zachód od parkingów znajduje się Leśna Wydma (ok. 42m.n.p.m), na której szczycie zamontowano pomost widokowy. Przy drodze prowadzącej na jej szczyt możemy podziwiać Bielika, który znajduje się w wolierze ornitologicznej.

Latarnia jest czynna w sezonie od godziny 10 aż do zmierzchu. Bilety- dorośli- 4zł, dzieci- 3zł.
Poza sezonem wejście na latarnię jest możliwe z grupą pod warunkiem wcześniejszego skontaktowania się z Panem Piotrem Witkowskim (691526176).

 

Lokalna Organizacja Turystyczna Ustka i Ziemia Słupska
ul. Marynarki Polskiej 71, 76-270 Ustka

tel/fax: (59) 814 71 70

e-mail: biuro@lot.ustka.pl

Numer Konta:
78 9315 0004 0000 0068 2000 0010

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.”
Strona internetowa współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 Leader Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007–2013
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007–2013 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi
Strona internetowa opracowana przez Lokalną Organizację Turystyczną „Ustka” i Ziemia Słupska
Strona współfinansowana z środków Gminy Miasto Ustka