Cofnij

Słonecznikowa wieś

Gogolewko- mała wieś z 24 domami i 87 mieszkańcami nosi miano Słonecznikowej Wsi - jest to wieś tematyczna utworzona w 2004 roku, jako inicjatywa członków Fundacji Kaszubskie Słoneczniki.

Motywem przewodnim wsi jest słonecznik, który symbolizuje optymizm i inspiruje do podejmowania wyzwań. We wsi znajdują się 24 domy i mieszka 87 osób. 

Każdego roku mieszkańcy wspólnie sieją słoneczniki w przydomowych ogródkach i poletkach.  Na domach znajdują się tabliczki numeryczne z motywem słonecznika, na krańcach wsi straż pełnią ogromne słoneczniki wykonane z metalu. Słoneczniki wymalowane są także na elewacjach budynków i na płotach, które powstały podczas Jarmarku Słonecznikowego. W świetlicy wiejskiej znajduje się niewielkie muzeum z eksponatami, które mieszkańcy wsi wyszukali sami. Na ścianach wiszą ich portrety wykonane w ramach jednego z projektów, który realizowali. Organizowane są tutaj spotkania wiejskie, warsztaty dla dzieci i dorosłych, pomoc w nauce, uroczystości rodzinne. Wieś ma swoją ścieżkę przyrodniczo – historyczną „Słonecznikowy trakt” oraz swoją coroczną imprezę „Jarmark Słonecznikowy”. 

Każdy, kto zawita do Słonecznikowej Wsi ma szansę odwiedzić „słonecznikową chatę”, porozmawiać z jej gospodarzem, napić się herbaty lub zjeść swojski wypiek. Mieszkańcy Słonecznikowej Wsi są otwarci na turystów, z radością dzielą się swoim doświadczeniem społecznym. Cicha i spokojna wieś na „krańcu świata” zaprasza wszystkich w swoje słonecznikowe progi.

Źródło: www.zielonesercepomorza.pl

 

Lokalna Organizacja Turystyczna Ustka i Ziemia Słupska
ul. Marynarki Polskiej 71, 76-270 Ustka

tel/fax: (59) 814 71 70

e-mail: biuro@lot.ustka.pl

Numer Konta:
78 9315 0004 0000 0068 2000 0010

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.”
Strona internetowa współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 Leader Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007–2013
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007–2013 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi
Strona internetowa opracowana przez Lokalną Organizację Turystyczną „Ustka” i Ziemia Słupska
Strona współfinansowana z środków Gminy Miasto Ustka